Haber Kaya

Rock’n Roll’un Efsanevi İsmi Chuck Berry Yaşamını Yitirdi

Rock’n Roll’un Efsanevi İsmi Chuck Berry Yaşamını Yitirdi
Bu haber 19 Mart 2017 - 13:40 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Rock’n Roll geleneğinin öncü isimlerinden Chuck Berry yaşama gözlerini yumdu.  Amerika Birleşik Devletleri’nin Missouri eyaletinde yaşayan Berry’nin evinde bilinci kapalı bir şekilde bulunduğu ve yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadığı açıklandı.

”Rock’n Roll müziğinin babası” şeklinde lanse edilen müzisyen, aktarılan bilgiye göre kendi evinde bilinci kapalı bir şekilde bulundu. Polis tarafından aktarılan bilgiye göre evine girildiği esnada başı yemek masasının üzerinde ve hareketsiz olarak duruyordu. Sanatçının ölüm nedenine ilişkin henüz net bir açıklama yapılmazken otopsi sonuçlarının ardından kamuoyuna bilgi verilmesi bekleniyor.

 Chuck Berry Kimdir?

Chuck Berry, Rock’n Roll dendiğinde akla gelen ilk isimlerden biri. Asıl adı Charles Berry olan ünlü müzisyen ve söz yazarı, 18 Ekim 1926 yılında ABD’nin Kaliforniya eyaletinde dünyaya geldi. Rock’n Roll’un doğuşunda son derece önemli bir misyona sahip.

Müzik kariyerine kulüp ve barlarda başlayan efsanevi sanatçı 1955 yılında ”Maybeline” isimli ünlü single parçasını yayınladı. Berry, ünlü bir isim haline gelmesini bu şarkıya borçlu. 1955-1960 arasında diğer ünlü şarkılarını besteleyerek dünya listelerinde bir numaraya yükseldi.

Takvimler 1960’ı gösterdiğinde Chuck Berry için zor bir süreç başlamıştı. Polisle arasında yaşanan sürtüşme nedeniyle Federal hapishanede 2 yıl kalmıştı. Bu süreçte Berry’nin şarkıları Rolling Stones ve Beatles tarafından seslendirilmişti. Hapishaneden çıktıktan sonra müzik kariyerine kaldığı yerden devam eden ünlü müzisyen 1985 yılında Grammy tarafından ”Yaşam Boyu Başarı” ödülüyle müzik kariyerini taçlandırdı. Ve dün 18 Mart 2017’de 90 yaşında yaşama veda etti.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER