Haber Kaya

Rusya Ortak Üs İddialarını Yalanladı

Rusya Ortak Üs İddialarını Yalanladı
Bu haber 20 Mart 2017 - 23:24 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Suriye’nin kuzeyiyle ilgili iddialar bitmek bilmiyor. Birden fazla aktörün yer aldığı bölgeden bugün son derece şaşırtıcı bir haber geldi. YPG sözcüsü tarafından yapılan açıklamada Rusya’nın Afrin’de ortak üs kuracağı ve YPG’ye askeri eğitim vereceği yer alıyordu.

Suriye’de gündem son derece yoğun. YPG tarafından Uluslararası Haber Ajansı Reuters’a yapılan açıklama Rusya’nın YPG ile anlaştığı yönündeydi. YPG sözcüsü Rêdur Xelil tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre  terörle mücadele işbirliği çerçevesinde pazar günü bir anlaşmaya varıldığı bilgisi yer alıyordu. Bu bilgi tüm dünyada son dakika haberi olarak yayınlandı.

 Rusya’dan Ortak Üs İddiası İle İlgili Açıklama

YPG tarafından yapılan açıklamanın ardından gözler Rusya’ya çevrildi. Özellikle Türkiye’de önemli yankı bulan YPG açıklamasının ardından Türkiye’nin nasıl bir tavır sergileyeceği merak ediliyordu. Ancak Rusya, gündemde yer alan bu habere ilişkin cevabını saatler içerisinde verdi.

Rusya Savunma Bakanlığı, PYD ile ortak üs kurulacağı iddiasını birkaç saat içerisinde yalanladı. Yapılan açıklamada Rusya’nın Afrin’de ortak üs kurmak gibi bir planı olmadığını fakat ateşkes ihlallerini izlemek için bir şube açacağı bilgisi verildi. Ayrıca açıklama içeriğinde Afrin’de açılması planlanan şubenin ateşkes ihlallerini önleme görevini üstleneceği belirtildi.

Art arda yapılan açıklamaların ardından Suriye’nin kuzeyinde nasıl bir sürecin işleyeceği henüz kesin değil. Suriye’de yer alan aktörlerin sürekli yeni uzlaşmalara vardığı ya da karşıtlıklar kazandığı çok bilinmeyenli bir denklemle karşı karşıyayız.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER