Haber Kaya

16 Nisan Referandum Anket Sonuçları Son Durumu

16 Nisan Referandum Anket Sonuçları Son Durumu
Bu haber 20 Mart 2017 - 16:07 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Referandum için geri sayım devam ediyor. Bu süre zarfında referandum anket sonuçları değerlendirilirken ”evet ve hayır” arasında kıyasıya bir rekabetin sürdüğünü söylemek mümkün.

16 Nisan’a günler kala Türkiye genelinde gerçekleştirilen anketler, seçmenin referandum tercihleri hakkında önemli veriler içeriyor. Şu ana kadar yapılan anketlerde ”evet” tercihinin kararsızlar dağıtıldıktan sonra %50’yi geçemediği bilgisi yer alıyor. Ancak yine de 16 Nisan’da yapılacak olan referandum öncesinde ”evet” ve ”hayır” oranlarının birbirlerine çok yakın olduğu söyleniyor.

Referandum anket sonuçları firmadan firmaya farklılık gösterebiliyor. Ancak genel tablo itibariyle ”evet” ve ”hayır” arasında virgül farkı olabileceği söyleniyor. Bu durum referandum kampanyalarının son güne kadar devam edeceği ve henüz hiçbir şeyin net olmadığı şeklinde anlaşılabilir.

 Almanya ve Hollanda’yla Yaşanan Krizin Referanduma Etkisi

Anket şirketleri tarafından yapılan farklı farklı tarihlere dayanan çalışmalar, Almanya ve Hollanda ile yaşanan kriz sonrasında evet oylarında %2-3 bandında bir artış olduğunu gösteriyor. Ancak buna rağmen AKP seçmeni içerisinde Cumhurbaşkanlığı sistemine karşı çekimser kalan bir kitlenin var olduğunu söyleyebiliriz. MHP seçmeninin çoğunluğunun da şu ana kadar sisteme ilişkin olumsuz bir tavır takındığı malum. Güneydoğu’da yaşayan vatandaşlarımızın büyük bir çoğunluğu net bir şekilde ”hayır” oyu kullanacağını beyan ediyor. Ancak İç Anadolu ve Karadeniz’de yükselişte olan ”evet” oyları Cumhurbaşkanlığı sistemi kampanyasını sürdüren cephe için önemli bir avantaj.

16 Nisan Referandumu Türkiye tarihinde gerçekleşen en yüksek katılıma sahne olabilir. Referanduma olan katılımın şu an için ortalama %87 civarında olduğu söyleniyor.

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER