Haber Kaya

1915 Çanakkale Köprüsü İçin Temel Atma Töreni Gerçekleşti

1915 Çanakkale Köprüsü İçin Temel Atma Töreni Gerçekleşti
Bu haber 18 Mart 2017 - 19:22 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Marmara’nın 5. asma köprüsü olmaya aday 1915 Çanakkale Köprüsü temel atma töreni bugün gerçekleşti. Cumhurbaşkanı, Başbakan ve bakanların da katıldığı tören unutulmaz anlara sahne oldu.

Çanakkale 1915 köprüsü için resmi temel atma töreninde Cumhurbaşkanı, Başbakan ve bakanlar bir araya geldi. Dünyanın en uzun köprüsü olarak 2023 yılında projenin tamamlanması ve hizmete açılması bekleniyor.

Köprünün temel atma töreninde Başbakan Binali Yıldırım, önemli açıklamalarda bulundu. Çanakkale’nin Lapseki ilçesinde vatandaşlara hitap eden Yıldırım, Çanakkale savaşının 102. yılında tarihin yeniden yazıldığını söyledi. Törenin bugün yapılmasının ayrı bir anlam taşıdığını belirten Başbakan Yıldırım, Cumhuriyet’in en büyük projelerinden birini gerçekleştirdiklerini sözlerine ekledi. Yıldırım, temel atma törenine dair geçmişten geleceğe doğru bir köprü kurduklarını ifade ederken ”o gün ben de oradaydım, diyeceksiniz.” dedi. Başbakan Yıldırım ayrıca projeyle ilgili ”dünyanın en büyük eseri” ibaresini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Video Konferans

Lapseki’de düzenlenen temel atma törenine 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 102. yılı dolayısıyla 18 Mart Stadyumu’nda gerçekleşen törenden  canlı olarak bağlanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1915 Çanakkale Köprüsü’ne ilişkin açıklamalarda bulundu. Erdoğan ”1915 Çanakkale Köprüsü ve Malkara Çanakkale Otoyolu temel atma töreni hayırlı olsun diyorum.” diyerek sözü Başbakan Binali Yıldırım’a bıraktı.

Ticari anlamda büyük önem arz eden Çanakkale 1915 Köprüsü, Akdeniz ve Ege bölgesini Trakya’ya bağlıyor. Ayrıca bu projeyle Çanakkale’nin Marmara bölgesindeki konumu güçleniyor. 1915 Çanakkale Köprüsünün maliyeti 10 milyar TL’yi aşıyor.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER