Haber Kaya

Alman Polisi Açıklama Yaptı: Soruşturma Açılacak

Alman Polisi Açıklama Yaptı: Soruşturma Açılacak
Bu haber 19 Mart 2017 - 23:09 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Almanya’nın Frankfurt eyaletinde gerçekleşen Nevruz kutlamaları esnasında Abdullah Öcalan’ın posterleri taşınmış ve aynı zamanda PKK’yı sembolize eden bir kısım simgeler kullanılmıştı. Alman polisi tarafından Alman haber ajansı DPA’ya yapılan açıklamada bu şahıslar hakkında soruşturma açılacağı kaydedildi.

Dünya üzerinde birçok toplum ve medeniyet tarafından yüzyıllardır ”baharın gelişi” olarak kutlanan Nevruz kutlamaları yine tartışmalara neden oldu. Tartışmaların ana ekseni bu kez Almanya’da gerçekleşen Nevruz kutlamaları üzerineydi. Almanya’yla yaşanan gerilimli süreç sonrasında denk gelen Nevruz bayramında Türkiye’de yer alan siyasetçi ve gazeteciler Almanya’ya kilitlenmişti. Bu durumun nedeni olarak Almanya’nın Türkiye aleyhinde ve terör örgütü PKK lehinde gösteri düzenlemesi beklenen eylemcilere karşı bir önlem alıp almayacağına ilişkin soru işaretleriydi. Almanya’nın birçok eyaletinde irili ufaklı gösteriler halinde geçen Nevruz bayramı, özellikle Frankfurt’ta Türkiye için olumsuz anlara sahne oldu.

Frankfurt’ta düzenlenen eylemler sonrasında Alman yetkililere yöneltilen sorular sonucunda Alman polisi önemli bir açıklamada bulundu. Düzenlenen gösterilerde Abdullah Öcalan posteri açan bireylerle ilgili hukuki adımlar atılacağı açıklanırken, PKK terör örgütünü sembolize eden posterlerin de bir suç unsuru olarak kabul edileceği aktarıldı.

Dışişleri Bakanlığı’ndan Açıklama

Frankfurt’ta gerçekleşen gösterilerde PKK bayraklarının bulunması ve Öcalan posterlerinin açılması Dışişleri Bakanlığı tarafından tepkiyle karşılandı. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada ”Almanya’nın terörist ilan ettiği bir örgütün faaliyetine göz yumması ve yasakladığını duyurduğu sembollerle bayraklara ses çıkarmaması, terörle mücadele açısından son derece düşündürücüdür.” şeklinde bir ibareye yer verildi. Ayrıca Ankara’nın tepkisi Almanya’nın Ankara Büyükelçisine aktarıldı.

 

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER