Haber Kaya

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Juncker: Anlaşma Tehlikede Değil

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Juncker: Anlaşma Tehlikede Değil
Bu haber 19 Mart 2017 - 20:47 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Avrupa Birliği Komisyon Başkanı Jean-Claude Juncker Türkiye’ye ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Almanya’nın Bild am Sonntag gazetesine verdiği röportajda AB-Türkiye arasında geçtiğimiz yıl imzalanan sığınmacı anlaşması için ”Türkiye bu anlaşmayı iptal etmeyecektir.” şeklinde konuştu.

Jean-Claude Juncker 1 Kasım 2014’ten bu yana AB Komisyon Başkanı görev süresince Türkiye’ye ilişkin yaptığı önemli açıklamalarla biliniyor. Juncker, geçtiğimiz sene Avrupa Birliği ve Türkiye arasında yapılan sığınmacı anlaşmasıyla ilgili kritik bir mülakat verdi. Türk politikacıların yaşanan son olaylardan sonra sığınmacı anlaşmasının iptal olabileceğine dair yaptığı açıklamalara karşı cevap veren Juncker, Türkiye’nin sahillerinin kaçakçılık çeteleri tarafından kontrol altına alınmasının Türkiye’nin çıkarlarına ters olduğunu beyan etti.

Avrupa Birliği-Türkiye Sığınmacı Anlaşması

Türkiye ve AB arasında geçtiğimiz yıl imzalanan sığınmacı anlaşmasına göre Türkiye, Yunan adalarına yasadışı yollarla gerçekleşen sığınmacı girişlerine karşı önlem almayı kabul etmiş ve Yunanistan’a kaçak giriş yapan mültecileri Türkiye’ye yeniden almıştı. Anlaşma çerçevesinde geri alınan her mülteciye karşılık mülteci kamplarındaki bir Suriyeli Avrupa Birliği ülkelerine göndermişti.

Juncker, Alman gazetesine verilen mülakatta Türkiye’nin Avrupa Birliği üyelik müzakerelerinin sonlandırılmasının yanlış olduğunu ifade ederek “Zaten olmayan müzakereler dondurularak hınç almak mantıklı değil” şeklinde konuştu.

Türkiye, Almanya ve Hollanda’yla yaşadığı ciddi gerilim sonrasında sığınmacı anlaşmasının tek taraflı olarak feshedilebileceğini açıklamıştı. AB Komisyon Başkanı Juncker tarafından Alman gazetesine verilen demeç, Türk siyasetçilere bir cevap niteliği taşıyor.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER