Haber Kaya

Dolar daha fazla yükselir mi? Cemil Ertem açıkladı.

Dolar daha fazla yükselir mi? Cemil Ertem açıkladı.
Bu haber 02 Mart 2017 - 14:04 'de eklendi ve kez görüntülendi.

NTV’de açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Ertem, dolardaki seyiri yorumladı. Ertem: “Fed bu ay faiz artırsa bile bu seviyelerden farklı bir yere gitmeyiz. Dolar etkisi bundan sonra gelişmekte olan ülkelerde minimal düzeyde olacak” dedi.

dolar yükselecek mi? cemil ertem açıkladı

NTV’de yayınlanan bir programa katılan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem ekonomi ile ilgili sorulara yanıt verdi.

DOLAR YÜKSELECEK Mİ?

Fed’in faiz arttırma kararı sonrası doların yükselişe geçmesini yorumlayan Ertem: “Şu andaki artış bu ay Fed’in faiz artırma ihtimalinin yükselmesinden kaynaklanıyor. Orta ve uzun vadede çok değerli bir dolarla ABD’nin devam edeceğini sanmıyorum. Dış ticaret açığı çerçevesinde ABD’nin rekabet edebilmesini gerektiriyor. Bu anlamda doların gereksiz değerli devam edeceğini zannetmiyorum. Fed’in faiz artırmasının çok agresif olacağını düşünmediğim gibi faiz artırsa bile doları çok yukarı çekecek bir dinamik çıkacağını düşünmüyorum. Fed bu ay faiz artırsa bile bu seviyelerden farklı bir yere gitmeyiz. ABD tarafında belirsizlik sürdükçe dolardaki spekülatif ataklar devam edecek. Dolar etkisinin bundan sonra gelişmekte olan ülkelerde minimal düzeyde olacağını düşünüyorum.” dedi.

CEMİL ERTEM: “FED’İN FAİZ ARTIŞ KARARI MERKEZ’İ ETKİLEMEZ”

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Ertem, Merkez Bankası’nın bu ayki faiz toplantısıyla ilgili bir soruyu da , “Fed’in faiz artırsa bile Merkez Bankası’nın kararını etkilemez. Fed’in adımı büyük ölçüde satın alınmış olacak. Merkez Bankası’nın Fed’den sonra toplanması avantaj ancak alınacak karara temel oluşturmayacak” şeklinde yanıtladı..

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER