Haber Kaya

NATO Genel Sekreteri: ”Tansiyonu Düşürün.”

NATO Genel Sekreteri: ”Tansiyonu Düşürün.”
Bu haber 13 Mart 2017 - 20:17 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Türkiye ve Hollanda arasında yaşanan krizin etkileri devam ediyor. Avrupa Konseyi tarafından yapılan itidal çağrısının ardından bir açıklama da NATO’dan geldi. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg tarafından yapılan açıklamada Türkiye ve Hollanda’nın tansiyonu düşürmesi gerektiği vurgulandı.

Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) Türkiye’nin en önemli müttefikleri arasında yer alıyor. Hollanda ile Türkiye arasında son günlerde yaşanan diplomatik krizin Avrupa’da önemli bir etki bulabileceği konuşuluyordu. NATO’nun en yetkili isimlerinden Genel Sekreter Kens Stoltenberg, NATO ülkeleri olarak yaşanan çetin tartışmaların demokraside var olduğu ancak bu tarz durumların karşılıklı saygı çerçevesinde gerçekleşmesi gerektiğinin altını çizdi. Ayrıca Stoltenberg ”Müttefiklerimizi karşılıklı saygı konusunda cesaretlendiriyor, sakin olmaya davet ediyor ve ölçülü yaklaşım göstermeye çağırıyorum.” diyerek taraflara itidal çağrısı yaptı.

 Avrupa Birliğinden Art Arda Açıklamalar

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu temsilcisi Johannes Hahn Hollanda-Türkiye kriziyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Avrupa Birliği’nin önemli isimleri tarafından yapılan açıklamada bazı AB üyesi ülkelerle Türkiye arasında yaşanan gerilimin daha fazla tırmandırılmaması gerektiğine vurgu yapıldı. Ayrıca yaşanan problemli konuların çözümünün ancak doğrudan ve açık iletişim kullanılarak mümkün olabileceği belirtildi.

Şu ana kadar Hollanda’nın diplomatik tutumuna ilişkin diğer Avrupa ülkelerinden herhangi bir eleştiri gelmemesi dikkat çekiciydi. Ancak yaşanan tansiyonlu sürecin sonunda Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi tarafından bu konuya dikkat çekilebileceği öngörülüyor.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER