Haber Kaya

Türkiye-Avrupa Gerilimi Sürüyor: Rasmussen’den Kötü Haber

Türkiye-Avrupa Gerilimi Sürüyor: Rasmussen’den Kötü Haber
Bu haber 12 Mart 2017 - 21:47 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Türkiye’nin önce Almanya, daha sonra Hollanda’yla yaşadığı siyasi ve diplomatik gerilim, Türkiye-Avrupa ilişkilerini de doğrudan etkiliyor. Avrupa Birliğinin Türkiye’ye yönelik yapılması planlanan yarımların durdurulması kararının ardından Danimarka’dan da bir kötü haber daha geldi.

Türkiye-Avrupa ilişkileri son 50 yılda hiç bu kadar gerilimli bir seviyeye ulaşmamıştı. Dış politikada nadiren görülen bu tarz durumlar, Türkiye-Avrupa ilişkileri açısından son derece kritik.

Türkiye’ye karşı ortak bir tavır içerisine girdiği gözlemlenen Avrupa ülkelerine bugün bir yenisi daha eklendi. Danimarka Başbakanı Rasmussen Türkiye’nin Hollanda’yla yaşadığı diplomatik kriz nedeniyle Başbakan Binali Yıldırım’ın Danimarka’ya yapacağı ziyaret için Ankara’ya erteleme talebinde bulundu. Bu durum Türkiye-Avrupa ilişkilerinin son derece problemli bir virajda olduğunu gösteriyor.

Rasmussen Yazılı Açıklama Yaptı

Rasmussen tarafından yapılan yazılı açıklama Danimarka Başbakanı’nın mevkidaşını arayarak ziyareti erteleme talebinde bulunmasını içeriyor. Gerçekleşmesi planlanan bu ziyaret öncesinde Türkiye tarafından Hollanda’ya karşı gösterilen refleksin bu ziyaretten ayrı düşünülemeyeceği dile getiren Rasmussen, yaşanan gerilimli ortamda böyle bir ziyareti değerlendirmenin mümkün olmayacağını belirtti. Bu nedenle ziyaretin iptalini talep ettiğini belirtti.

20 Mart’ta yapılması beklenen Binali Yıldırım-Rasmussen görüşmesi, son yaşanan olaylardan sonra Rasmussen’in ricası üzerine ertelendi. Ancak ikilinin tekrar görüşüp görüşmeyeceği net değil. Açıklamayı Facebook üzerinden yapan Rasmussen, son yaşanan olaylara ilişkin ”büyük bir endişeyle izliyoruz.” yorumunda bulundu. Başbakan Binali Yıldırım’ın bu ertelemeye ilişkin yapacağı açıklama merakla bekleniyor.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER