Haber Kaya

YGS Sona Erdi, Pelikan Silgi Tartışmaları Sürüyor

YGS Sona Erdi, Pelikan Silgi Tartışmaları Sürüyor
Bu haber 14 Mart 2017 - 0:40 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Geçtiğimiz pazar günü saat 10:00’da başlayan YGS’ye 2 milyon 265 bin 902 kişi katıldı. Son yılların en tartışmalı sınavlarından biri olarak kayıtlara giren YGS’de, ÖSYM tarafından verilen Pelikan marka silgiyle ilgili tartışmalar sürüyor.

Geçtiğimiz yıllarda, ÖSYM sınavlarına giren öğrencilerin kalem, silgi vb. araçlar getirmemesi ve bu ihtiyacın ÖSYM tarafından karşılanması gerektiğine dair  bir karar alınmıştı. Kararın ardından sınava giren öğrencilere 2 adet kurşun kalem, 1 adet Faber-Castell silgi, 3-4 adet peçete, 1 adet kalemtıraş ve 2 adet şekerin yer aldığı bir kutu verilerek bu tarz bir uygulamaya gidilmişti. Ancak bu yıl beklenmedik bir problem yaşandı. Her yıl kutu içerisinde verilen Faber-Castell silgi yerine öğrenciler bu kez Pelikan marka silgiyle karşılaştı. ÖSYM soru kitapçığı ve optik formda silmek istedikleri bölgeyi silmekte çok zorlanan öğrenciler, ÖSYM’ye serzenişte bulundu. Twitter ve Facebook üzerinden yapılan açıklamalardan sonra yaşanan bu durum, ana akım medyada da yer almaya başladı. İşte öğrenciler tarafından atılan bazı tweetler:

 Pelikan Silgi Mağduriyeti

Son 2 gündür sosyal medyanın gündemine oturan silgiyle ilgili tartışmalar hızlı bir şekilde devam ediyor. Öğrencilerin Pelikan silgiyi kullanarak herhangi bir yazıyı silmekte çok zorlandıkları, hatta kağıdı yırtma tehlikesiyle karşı karşıya kaldıkları görülüyor. Ancak ÖSYM cephesinden konuyla ilgili henüz bir açıklama yapılmadı. Şimdiki soru ise LYS’ye girecek olan öğrencilerin yine bir silgi mağduriyeti yaşayıp yaşamayacakları. ÖSYM yetkililerinin Pelikan silgiyle ilgili eleştirilere karşı bir cevap vermesi bekleniyor.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER