Haber Kaya

YSK Seçmen Sorgulama 2017 Hizmeti Aktif

YSK Seçmen Sorgulama 2017 Hizmeti Aktif
Bu haber 15 Mart 2017 - 15:41 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) resmi internet sitesi üzerinden yaptığı duyuruda yurt içi ve yurt dışı seçmen sorgulama hizmetinin devrede olduğunu açıkladı. YSK tarafından verilen hizmet sayesinde seçmenler, hangi sandıkta oy kullanacaklarını hızlı bir şekilde öğrenebilecekler.

Referanduma yalnızca 1 ay süre kaldı. Siyasi partilerin referandum çalışmaları devam ederken, referanduma ilişkin önemli bir haber YSK’dan geldi. Uzun zamandır beklenen seçmen sorgulama hizmetinin aktifleştirilmesinin ardından seçmenlerin, ”nerede oy kullanacağım?” gerilimi yaşamalarına gerek kalmayacak. Geçtiğimiz yıllarda online olarak verilen hizmet sayesinde vatandaşların muhtarlıklara gidip seçmen listelerini incelemelerine gerek kalmamıştı.

Oyumu Nerede Kullanacağım?

YSK tarafından verilen seçmen sorgulama hizmetiyle vatandaşların hangi sandıkta oy kullanabileceklerini pratik bir şekilde öğrenmeleri sağlanıyor. Yurt içinde yaşayan seçmenlerin hangi sandıkta oy kullanacaklarını öğrenebilmeleri için buraya tıklayıp nüfusa kayıtlı olduğu il, TC kimlik numarası, nüfusa kayıtlı olduğu sıra no bilgilerini girmeleri ve son olarak resimdeki harfleri girerek ”sorgula” butonuna tıklamaları gerekiyor. Şu ana kadar yaklaşık 4.5 milyon seçmenin bu hizmetten faydalandığı sistem üzerinde görüntülenebiliyor. Yurt dışında yaşayan seçmenlerin ise buradaki bağlantıya tıklayıp yine aynı bilgileri girerek sorgulama yapmaları gerekiyor. Yurt dışı seçmen sorgulama hizmetini kullanan kişi sayısı da 350 bin (güncel sayı) olarak görüntüleniyor.

YSK tarafından verilen bu yararlı hizmetin, seçime olan katılımı arttırdığını söylemek mümkün. Seçmenlerin geçmişe nazaran çok daha zahmetsiz bir şekilde akıllı telefon, tablet, notebook ya da PC üzerinden yapabilecekleri bu sorgulamayla oy kullanacakları yeri öğrenmeleri son derece basit.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER