Haber Kaya

Türkiye’nin %10’u Antidepresan Kullanıyor

Türkiye’nin %10’u Antidepresan Kullanıyor
Bu haber 24 Mart 2017 - 18:15 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Sağlık Bakanlığı verileri Türkiye’nin antidepresan tüketimiyle ilgili çarpıcı veriler ortaya koyuyor. Türkiye’de yalnızca son iki yılda yaklaşık 77 milyon kutu tüketilmiş.

Milliyet gazetesi, Türkiye’nin antidepresan tüketimine ilişkin ilginç analizlere yer verdi. Sağlık Bakanlığı tarafından sağlanan istatistiksel bilgilere göre Türkiye 2012’de 37 milyon 351 bin kutu, 2013’te 37 milyon 355 bin kutu, 2014’te 39 milyon 246 bin kutu, 2015’te 43 milyon 563 bin kutu ve son olarak 2016 yılının ilk 9 ayında 33 milyon 638 bin kutu tüketildiği görülüyor. Bu sayılar diğer ülkelerle kıyaslandığında ülkemizde yoğun bir ilaç tüketimi gerçekleştiğini özetliyor.

Türkiye’de görülen psikiyatrik hastalıklar içerisinde en çok duygu durum bozukluklarına rastlanırken ikinci sırada şizofrenik vakalar yer alıyor. Üçüncü sıra alkol ve madde bağımlığı olarak açıklanmış durumda. Yaşanan intihar vakalarında bireylerin yaklaşık yarısı intihar eyleminden önce bir psikiyatriye başvurduğu bilgiyi yer alıyor. Ayrıca ruh sağlığı kliniklerinde %100 doluluk yaşanıyor. Bu nedenle daha fazla kliniğe ya da hastaneye ihtiyaç olduğunu söylemek mümkün.

  Yaygın Antidepresan Kullanımı

Karakteristik özellikler, yoğun travmalar, genetik yatkınlık, ekonomik durum ve daha birçok etkenin depresyonun riskini tetiklediği öngörülüyor. Ayrıca kullanım oranları gözden geçirildiğinde her 10 kişiden biri için ilaç tedavisi uygulanıyor.

Anadolu Sağlık Merkezi’nde görevli uzman psikolog Selin Karabulut, dünyadaki antidepresan kullanımına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Antidepresan kullanan her 3 kişiden 2’sinin kadın olduğu bilgisine yer veren Karabulut, depresyonun Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkelerinde yaygın olduğu bilgisine yer verdi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER